BeytulKitap

Web sitemizde 22 kategori'de 26 makale'ye yazılmış 21 yorum bulunmaktadır.
reklam alanı

Tesettür Yazıları – Mustafa İslamoğlu

11 Eyl 2011
0 Yorum
676 Kez Okundu

  

 Mustafa  İslamoğlu’nun  ”Yazılar Serisi” den olan Tesettür Yazıları oldukça güncel bir kitap olmuş tesettürün nasıl ve ne zaman farz kılındığından ziyade günümüzde  tesettürürün geldiği noktadan da bahsedilmiş. Bu da kitabı daha çekici kılan özelliklerinden biri. Ben kitabı okurken oldukça keyif aldım. Hem kültürel hem de düşünce yönünden gerçekten çok geliştiren bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kitap 3 bölümden oluşuyor.

 Kitap  hakkında daha çok bilgi vermek için size kitaptan alıntılayarak hazırladığım ve örnek olarak gösterebiliceğim 2 konu başlığını ve kısaca açıklamalarını vereceğim.

1- Kadın ve erkek eş midir eşit midir? Sorusuna verilen cevap oldukça güzel ve tatmin edici bir cevaptı;

Kuran birbirini tamamlayan çiftlerden söz ederken zevc kelimesini kullanır. Arapça bir sözlüğü açıp bu kelimeye baktıuğınızda kelimeyi şu örnekle görürsünüz genelde zevcâ na’lin :’’ayakkabının eşi’’. Adlandırılan bir nesne ,adının anlamını ancak bu kadar güzel karşılayabilir.  Burada her iki cinsin birbirine göre konumunu bir çift ayyakabının konumundan daha güzel hiçbir şey  ifade edemez. Sol ayakkabıyla sağ ayakkabı mahiyet açısından birbirine eşittir fakat  sağı ,sola solu,sağa giyemezsınız. Bu hem ayağa hem de ayakkabıya zulüm olur. Çünkü işlevsel açıdan aynı değildirler…

2- İslam kadını aşağılamadı , siz anneliği aşağıladınız !

Birileri çıkıp İslamın kadını aşağıladığını ifade ediyor. Söz bir biçimde islama geliyor. Anneliği aşağılamanın teknikleri çok. Bunun başında dünyanın en şerefli işini yapan anneler ‘’boş kadın ‘’ muamelesi yapmak geliyor.

 Ey İslam’ın kadını aşağıladığını ima ederek Allah’ın dinine iftira ederek Allah’ın dinine iftira atanlar! İşte buraya yazıyorum : Cenneti annelerin ayakları altına seren İslam kadını aşağılamadı. Fakat  cenneti dünyada arayan tek dünyalı modernler gözümüzün içine baka baka anneliği aşağılıyorlar. Üstelik her birini bir ana doğurduğu halde …”

      Tesettüre ,islamiyette ki kadının duruşuna , Mücadele olarak bildiğimiz fakat asıl adı Mücadile olan sureyi ve burada Kuran’ın kadın tasavvurunu öyle güzel anlatmış ki. Kitabı bitirdiğiniz de biraz önce belirttiğim konularla ilgili havada uçuşan bazı düşüncelerinizin yerlerine cuk diye oturduğunu göreceksiniz.

 

 
Tesettür Yazıları
Mustafa İslamoğlu

 

 

 
Kalemle Öğreten Adına
Mustafa İslamoğlu

 

 

 
Ahlak Yazıları
Mustafa İslamoğlu

 

 

 
Yürek Devleti
Mustafa İslamoğlu

 

Bu yazıya benzer yazılar

:

: (yayınlanmayacak)

: (varsa)

:

Sitemize Destek İçin Bir Tık
  • reklam alanı
  • reklam alanı
  • reklam alanı
  • reklam alanı
Bu sitede yayılnanan yazıalr kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz-apress-aorhan!
Bu sitede yayılnanan yazıalr kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
Copyright Tüm hakları saklıdır. - Tasarım: aPress