BeytulKitap

Web sitemizde 22 kategori'de 26 makale'ye yazılmış 21 yorum bulunmaktadır.
reklam alanı

Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini

Kategori: Khaled Hosseini
05 Eyl 2011
2 Yorum
399 Kez Okundu

      Tanıtıma kitabın üstündeki başka bir yazarın yorumuyla başlamak istedim ‘ Muhteşem ‘  demiş  Joanna Trollope. Evet çok doğru söylemiş okumak isteyip de yorumun ne olurdu diyene bende bunu söylerdim herhalde.

      Afganistan’ın başkenti olan Kabil’de yaşayan iki çocuktur, Emir ve Hasan. Yaşadıkları şehir, mahalle, ev ve hatta sütanneleri aynı olmasına rağmen tamamen farklı iki hayat yaşarlar. Emir ünlü zengin bir iş adamının oğlu Hasan ise babası ile birlikte onların evinin hizmetkârı ve aynı zamanda yaşadıkları yerde pek sevilmeyen Hazara isimli etnik gruba mensupturlar. Kitap tüm bu uçurumlara rağmen kesişen iki hayatın gözle görülür trajedisini yansıtır bizlere. O günlerde güz mevsiminde yapılan bir şenlik vardır. Çocuklar bir gün sabahın erken saatlerinde toplanır ve uçurtmalarını uçurmaya başlarlar. Akşama doğru yalnızca birkaç uçurtmanın kaldığı anda, gökyüzünde becerikli olan uçurtma sahibinin diğerlerininkilerini keserek elde ettiği galibiyetle sonuçlanır. Kitap adını çok iyi bir uçurtma avcısı olan Hasan’dan alır.

        Monarşik düzenle yönetilirken, Sovyetlerin işgali ile savaşın başladığı yer; Kabil, yaşanılmaz bir şehir haline gelir. Verimli bir o kadar da göz alıcı toprakların tüm güzelliklerini kaybedişinin adım adım öyküsüdür. Emir ile babası ülkeyi terk edip California’ya giderler. Emir böylece hem savaştan kurtulur hem de geçmişin üstüne bir perde çektiğini, aslında geçmişten kaçıp yeni bir hayata başladığını düşünür. Her şeye rağmen yaşadıklarından, Hasan’ın başrolünü aldığı hatıralarından kaçamaz.

         Uçurtma avcısı, sadakatin, pürüzsüz sevgiyle temeli atılan dostluğun romanı. ‘ Senin için bin tane olsa yakalarım’’ cümlesi ilk okuduğunuzdan son ana kadar ne demek olduğunu içinize ilmek ilmek işler. Babalar ve oğullarının ilişkileri, birbirlerine olan bağlılıkları, ihanetleri, yaşamalarına olan etkileri tam anlamıyla yaşanır bu öyküde. Kitabı okurken karşınızda olan olayların hızı, hissedilen sevginin saflığı ve bir insanın kendinden çok dostunu düşünebilmesi tabir yerindeyse ‘nefsinin ötesine geçirmesi’ gözyaşlarını size yoldaş edecektir.

 
Uçurtma Avcısı
Khaled Hosseini

 
Bin Muhteşem Güneş
Khaled Hosseini

 
Küçük Arı
Chris Cleave

 
Limon Ağacı
Sandy Tolan

Bu yazıya yapılan yorumlar

Aysel Küçük Yorum Yaptı; (9.09.2011 - 14:11 )

Merhaba esra hanım. incelemeniz çok hoş olmuş. kitabı okuduğunuzu belli ediyorsunuz. siteden twitter sayesinde haberim oldu. yazılarınızı takip edeceğim.

    Mücahide Esra YABACIOĞLU Yorum Yaptı; (9.09.2011 - 23:04 )

    Teşekkür ederim..memnunıyetle yazacağım.

:

: (yayınlanmayacak)

: (varsa)

:

Sitemize Destek İçin Bir Tık
  • reklam alanı
  • reklam alanı
  • reklam alanı
  • reklam alanı
Bu sitede yayılnanan yazıalr kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz-apress-aorhan!
Bu sitede yayılnanan yazıalr kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
Copyright Tüm hakları saklıdır. - Tasarım: aPress