BeytulKitap

Web sitemizde 22 kategori'de 26 makale'ye yazılmış 21 yorum bulunmaktadır.
reklam alanı

Faydasız Yazılar – İsmet Özel

Kategori: İsmet Özel
14 Haz 2011
0 Yorum
357 Kez Okundu

”İç içeyiz bir çok şeyle, bu yüzden bir çok şeyi dışımızda bırakabiliyoruz.”
Bizi bizden sonra değil, ya da önce… Bizi bizimle beraberken gören bir adamın kaleminden uzanan ikram. Şerbet kadar tatlı, içki kadar bilinç etkeni, zehir kadar etkili bir ikramı geri çevirmeyen kurbanların özetlendiği bir şeyler daha.
Kibrit kokusu, barut kokusu, duman kokusu, yangın kokusu… Hepsi bir sıcaklıktan bahseder. Hepsi bir sıcaklığın eseridir. Sıcaklık deyince ise, olumlu/ılımlı bir şeyler hatırlatır zihin bize. Oysa bir fitili ateşler kibrit, bir fitille patlar barut, patlayınca çıkar duman, deman ise yangının habercisidir. Eline birer kibrit alıp fitiller başına otağ kurmuşuz, her birimiz diğerine bir barut zembereği iken şikayetleniyoruz. Şikayetler ise barut üzerine, yangın ve patlama…
Peki neden patlıyoruz!? Kim patlatıyor bizi? Neyin bilgeliği tüm bu yazılanlar? Ben neden haber yapıyorum bu kitabı? Hem kime haber veriyorum yapıp da? Okuyunca neyi ne kadar değiştireceksiniz? Hangi kibriti ıslatacak, hangi barutu gömeceksiniz? Değişim üzerinde kimseyi tanımam üzerimize. Ve kimseyi itham etmem değişmemekle. ASncak gelişimden bahsediyorsak, sakınanları tenzih ederim ki; bir hiçten bahsediyoruz. Bir hiç dünyayı değiştiriyor. Ancak geliştirmiyor. Suçlu bir bakış neyi kurtaracak halbuki?
Aslında kitaptan bahsedecektim. Ama kitabın kapağında gördüğüm o dağınık matbaa, yerlere saçılan o sayfalar, tozdan dışarıyı göstermeyen pencereler, ahşap ve eskimiş çekmeceler, kağıtlar, kalemler… Faydasız yazılar demiş kitabın adına. Aslında demez kimse faydasız diye kendi yazdığına. Demiş işte İsmet Özel. Özel adamın yazdıkları neye faydasız, niye faydasız konuşalım mı?
Barbar medeniyet prospekdüsünü okuyup da ilaç diye kendisine enjekte eden bir topluma faydasız bu yazılar. Sonra affedemeyecek kadar sert ve kırıp, kırılan adama ve affedecek, unutacak kadar mülayim olan, yoksayılan adama faydasız. Etrafını güncel sorunlarla oyalayan sonra asıl sorunun ne olduğunu hatırlamayan, akımlar selinin akışına kapılıp varlık içinde yokluğu yaşayanlara faydasız. Kimliğini etiket uğruna çürütüp, sahip olduğu etiket varken kimliksizlik nedeniyle dım dızlak ortada kalanlara faydasız. Kendine yetmeyen ışığıyla dünyadaki tüm çiçekleri açtırmaya, ay ile paylaşıp geceye ulaşmaya, arıyı çiçeğe ulaştıran yolu aydınlatmaya, insana o kovanı buldurmaya, bir sofraya nimet olmaya, oradan bir çocuğun zihnini açmaya niyetlenen acziyete faydasız.Boş avunuşlarında ”niçin” sorusunu hatırlamayı becerme ihtimali karşısında direnenlere faydasız. Tüm subjektif ideolojilere yönelen ve zihnini mahkum eden, medeniyetten umman dozunda medet umanlara faydasız. Altın ve petrolü değerli hale getirenin içinde barındırdığı o pislikler değil de zaman olduğunu unutanlara faydasız. Ahlaki ve zihni değerlerini toplumun düzeysizliğine sunmaktan ziyade, bu değerleri toplum düzeyine indirgeyip sürüye ait olanlara ve sürüdeki konumunu; ki bu konum en arkada mı en önde mi olmaktan başka bir nitelik taşımaz… Bu konumu nimet bilip sürüdeki yerini muhafaza etmeye çalışanlara faydasız. Kendi yakasını bir araya getiremezken başkalarına kıravat bağlamaya çalışanlara faydasız. Kötüyü iyi yapmaya çalışıp, kötülükler içinde kaybolan ve kötüyü iyile karşılaştırdığında arada çok bir fark bulamayanlara faydasız. Düşündüklerini günlük hayatıyla bağdaştırmayanlara faydasız.
Özel adamın kitabı faydaya faydasız, imkan dahilinde ama imkansız. Kitap başka bir tokat. Bu ara okuduğum kitaplar hep böyle tokat. İstemezdim aynı cümleyi kurmayı ama… Gündeme günü demleyip koyan bir kitap bu. Kur’an-ı Kerim Müslüman’ın hizmetine sunulan bir alış veriş merkezi. Bu merkezin açılışını son Peygamber yapmış ve ehl-i sünneti icra etmiştir. İçeriye giren her müşteri bu merkezden ihtiyacını alır ve çıkar. Ancak bu merkezde karşılıksız yapılan alış veriş hali her nedense cezbedici gelmez ve biz o alışveriş merkezinden cenneti çıekip çıkarır geri kalanları yadsırız. Kasaya gelip kabarık hesabımızla yüzleştiğimizde herşey için geç olacağını hesaba katmaz vermeden almak hususunda gözümüzü karartmışlığımızın farkına varırız. Tam bu noktada faydasızdır yazılanlar. İndirimler gibidir bu yazılar. İşimizi, alış verişimizi kolaylaştırır ancak bu kolaylık alma esnasında mümkündür. Veriş kısmında ise imkansızdır kolaylık. Septik tavrımıza antiseptik bir tokat.
Çıkıp yazdıklarına faydasız diyen bir ilim sahibinin kitabı. Faydasız demesindeki nokta, içinde kitaba değil kitabı okuyana, yukarıda anlattığım kişilere faydasızlığı dile getiriyor. Gölgelerden haberimiz var hepimizin. Gölge sahibinden habersiz dolaşıyoruz. Gölgeye aşık sahipten habersiz… Gölgenin arkasındaki ışık. O ışığa yaklaşırsak bizim de gölgemiz büyüyüp gidecek halbuki. Ama biz gölge sahibinin arkasındaki o ışıktan alabildiğine uzak duruyor, ışıksızlıkla terbiye olacağımıza, karanlıkta iz bırakıyoruz. Bıraktığımız ize saygı duyulmasını beklemeye ne gerek var? Nasılsa arkadan gelecek olan karanlık hayranları izi göremeyecek kadar ışıksızlar. Bıraktığımız izin karşılığını bulmak umuduyla başvurduğumuz masalar, başımıza vuruyor, dönüyoruz gerisin geriye. Bir yazının, bir kitabın,Özel bir adamın üzerimizde faydasız kıldıkları bir dilsizin bir sağıra anlattıklarıdır sadece. Fayda sapa sağlam olmakta değil, ya ikisinin de gözü kör olacak dilleriyle anlatacaklar ya da ikisi de sağır olacak işaretleşecekler. Zor olan ise insanları buna inandırmak olsa gerek.
Yüz sayfalık bir kitap Faydasız Yazılar. 2007 yılında Şule Yayınları aracılığıyla çıkmıştır. Başlıklar halinde hazırlanan yazılar, farklı başlıklar altında, farklı konuları ele alıyor gibi dursa da sonucu aynı yere ”insan ve tasavvuruna” bağlıyor. İşte faydasızlık da tam burada zuhur ediyor. Tasavvurumuzun temayülü öyle bir tarafa yığılıyor ki; faydasızlığı iliklerimize kadar hissettiriyor yazılanlar.

:

: (yayınlanmayacak)

: (varsa)

:

Sitemize Destek İçin Bir Tık
  • reklam alanı
  • reklam alanı
  • reklam alanı
  • reklam alanı
Bu sitede yayılnanan yazıalr kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz-apress-aorhan!
Bu sitede yayılnanan yazıalr kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
Copyright Tüm hakları saklıdır. - Tasarım: aPress