BeytulKitap

Web sitemizde 22 kategori'de 26 makale'ye yazılmış 21 yorum bulunmaktadır.
reklam alanı

Peygamberin Düşünce Davranış Konuşma Atlası – 114 Kod

Kategori: Ali Akyüz
28 Ağu 2011
5 Yorum
216 Kez Okundu

Hani bazı anlarımız olur, içimizde bir dava adamı hissederiz… İçimizde bir istek belirir Mevla’ya ve misyonuna karşı… Ancak nereden başlayacağımız bilemeyiz, kendimizi muallakta hissederiz… Bir rehber, bir kaynak, bir örnek ararız kendimize… Aslında biliriz bu yolda en mükemmel örneğin Resulullah (s.a.v) olduğunu… Onun vizyonu ve aksiyonunu düstur edinmek için kendimize, kitaplar karıştırırız… Ama bir türlü bulamayız aradığımızı. Çünkü yazılan her kitap onu övmekten ve gereksiz süslemelerden ibaret…

“Ah şöyle bir kitap olsa da sadece hazretin yolunu yordamını okusak bilsek, nereden nasıl almış bu erdemi bir bilsek!” dediğimiz an, işte bu kitap yardımımıza koşuyor: “Peygamberin Düşünce Davranış Konuşma Atlası – 114 KOD”

Ali Akyüz’ün ‘hayatımın muhassalası’ dediği bu kitapta, Kur’an’da peygambere yönelik emir ve nehiy ifadelerinin geçtiği ayetler ve açıklamaları bulunuyor. Özellikle de nüzul, yani iniş sırasına inceleme yapılmış. Ali Akyüz, emir ve nehiy kiplerinin de özellikle 114 sureye denk geldiğini vurguluyor.

“Bu kitap başka bir açıdan Hz. Peygamber (sav)’in izinde Müslüman olma ve dizinde Kur’ân okumanın anlatım biçimidir.

Bu kitapta erdemli insan olmanın özelliklerini belirtmeye çalışıyorum. Bir küçük çocuğun bile kelime hazinesi 150–200 kelime civarında. Bir küçük çocuk dahi 114 erdemi kolayca öğrenebilir.”

Kitap üç bölümden oluşmakta;

Giriş kısmında, bilimsel bir üslup çerçevesinde Hz. Peygamberin düşünce, davranış ve konuşma kodları tespit edilmiş, anlam ve yorumları da filoloji ve etimolojik ayrıntılar göz ardı edilmeden sunulmuş.

Birinci bölümde, Hz. Peygamberin davranışlarına referans teşkil eden ayetler nüzul sırasına göre, hiçbir yorum yapılmadan okuyucuya sunulmuş.

İkinci bölümde, Hz. Peygamberin sözlerine referans teşkil eden ve bir İslam beyannamesi niteliği taşıyan ayetler, yine hiçbir yorum yapılmadan okuyucuya sunulmuş.

Velhasıl, yukarıda anlattığım gibi bir kaynak arıyorsanız 114 KOD mutlaka edinmeniz bir kitap.

Bu arada şunu söylemeden geçemeyeceğim; kitap kapaklarının tasarımları, her kitap alışımda bende bir kalite çağrısı yapar. Bu kitapta da tasarımlarının ve kitabın kalitesini ortaya koyan Ravza Kızıltuğ’a sonsuz teşekkürler… (:

Kitabın arka kapak sözü ile de yazımızı bitirelim inşallah:

Elinizdeki bu eser, daha önceki çalışmalarımızda olduğu gibi Kur’an perspektifinde Hz. Peygamberin belirlenen misyonu, vizyonu ve aksiyonunu belirlemek için kaleme alınmıştır. Önemli bir farkla ki, o da bu çalışmanın onun davranış ve sözlerine mesnet teşkil eden ayetlerin nüzul sırasına göre tertip edilmiş olmasıdır. Böyle bir üslubun seçilmesindeki en önemli amil, okuyucunun, Hz. Peygamberin eğitilmesindeki öncelik ve kronolojik seyrin farkına varması ve onunla birlikte yaşamış gibi kendi erdemlerini onun örnekliğinde teşekkül ettirmesidir. Kitap ve Sünneti güncellemesi ve onunla birlikte güncellenmesidir. Oryantalist bakış açılarının ürettiği, önyargılı, ciddiyetsiz vesvese ve vehimler anaforundan kurtulup, gereksiz bilgi-belge tartışmalarından uzaklaşıp, sorumlu olduğu erdemlerle bezenmiş bir hayatı yaşama fırsatını kaçırmamasıdır. Aksi halde, “neden”, “niçin” ve “nasıl”ların septik ve sofist ekseninde yitirilmiş bir hayatın aktörü olma bahtsızlığı ve pişmanlığından geriye sadece anlamsız bir “vah” ve “eyvah” sedası kalacaktır..

 

 

Bu yazıya yapılan yorumlar

muhammed torun Yorum Yaptı; (1.09.2011 - 17:49 )

Ali akyüz hocamız çok güzel konuya değinmiş.emir yasaklar bunlar bizler için vardır.

mustafa aslan Yorum Yaptı; (1.09.2011 - 18:43 )

bu siteyi çok sevmeye başladım.sadece kitapalrın tanıtımı üzerien yogunlaşın çok güzel ve başarılı oalcagınza inanıyorum.

    tuba işler Yorum Yaptı; (1.09.2011 - 18:56 )

    aynen öyle mustafa bey temasıda güel hem dini konulara agırlık verse daha iyi olur…

mardinli reşo Yorum Yaptı; (2.09.2011 - 18:01 )

kurandan uzağız.hadisten zaten uzağız sünnetten ümmet çöküşe sürüklendi ALLAH kuranla yardımcı olcak inş bize

zeynep tilmaç Yorum Yaptı; (2.09.2011 - 18:02 )

ali akyüz hocamız güzel konuay değinmiş inş bu kitap tüm sıkıntılarımızı giderir ayrıca reşo kardeşim çok odğru söylemişsiniz.ALLAH C.C. yardımcımız olsun.

:

: (yayınlanmayacak)

: (varsa)

:

Sitemize Destek İçin Bir Tık
  • reklam alanı
  • reklam alanı
  • reklam alanı
  • reklam alanı
Bu sitede yayılnanan yazıalr kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz-apress-aorhan!
Bu sitede yayılnanan yazıalr kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
Copyright Tüm hakları saklıdır. - Tasarım: aPress