BeytulKitap

Web sitemizde 22 kategori'de 26 makale'ye yazılmış 21 yorum bulunmaktadır.
reklam alanı

Cennete Otostop (Hidayet Öyküleri)

Kategori: Adem Özköse
17 Eyl 2011
1 Yorum
521 Kez Okundu

Cennete Otostop kitabı seyahatte iken okuduğum kitaplardan biriydi. Bu kitabı bir göz gezdireyim diyerek almıştım elime yolculuk başlarken. Bir baktım Fansa köyü Müslümanları ve kitap bitmiş. Daha sonra ilk kez nerdeyiz acaba? diyerek camdan dışarıya baktığımı hatırlıyorum. :)

 Kitap Tobias Schmeider’in hayatında oluşan bir olay nedeni ile bu adı almış. Otostop çekerken Davut isminde Almanya’da yaşayan Türk vatandaşının aracına binen Tobias, Kur’an-ı Kerim’in Almanca tercümesini de okuyarak Müslüman olmaya karar vermiş.

 Gazeteci – Yazar Adem Özköse 2007 yılında gazetecilik mesleğini sürdürmek ve Arapçasını geliştirmek için Suriye’nin başkenti Şam’a gider. İlk olarak burada İslam ile tanışan insanlarla görüşmeye başlar. Daha sonra diğerleri derken halka genişler. Bazı yakın çevresinin de tavsiyesi ile bu röportajları kitap haline getirmeye karar verir. “ Sizin de hidayet öykülerini okurken birçok farklı duyguyu bir arada yaşayacağınızı; kimi zaman şaşıracağınızı, kimi zaman mutlu olacağınızı, kimi zaman da gözyaşlarınıza engel olamayacağınızı tahmin ediyorum.” Diyerek açıklıyor yazar duygularını.

 Kitap gerçekten bazen tebessüm edip bazen gözyaşlarımızı tutamayacağımız hidayet öykülerini anlatıyor. Eskiden papaz olan… Avustralyalı Taliban… Uyuşturucu satıcılığından İslam’a uzanan yol… Fetih suresi ile gelen hidayet.. kitaptaki bazı insanların konu başlıkları.

 “Uyuşturucu sattığım zamanlar birçok insani özelliğimi kaybetmiştim ve sadece para kazanmayı düşünüyordum. Allah’a şükürler olsun ki İslam sayesinde o kötü hayatı ve düşüncelerimi terk ettim.” Diyerek kendindeki en güzel değişimi açıklamış oluyor Jamaikalı Bilal Brown.

 Alman Julia Jawairiyah’ın hikayesi beni en çok etkileyen hikaye diyebilirim. Neden örtünmemiz gerektiğini çok güzel açıklamış. Ayrıca İslam’a giriş hikayesi o kadar etkileyici ki otobüste birden tüylerim ürperdi ve gözyaşlarım kitabımı ıslattı.

 Velhasıl-ı kelam kitap Yaratıcının türlü türlü insanlara verdiği hidayetler insanı bir kez daha derin bir düşüncenin içine daldırıyor. Keyifli okumalar.

Bu yazıya yapılan yorumlar

Mustafa Öğüt Yorum Yaptı; (19.09.2011 - 22:43 )

bir önceki kitabın ismine ilgi çekici demiştim ama bu daha farklıymış :D cennete otostop

:

: (yayınlanmayacak)

: (varsa)

:

Sitemize Destek İçin Bir Tık
  • reklam alanı
  • reklam alanı
  • reklam alanı
  • reklam alanı
Bu sitede yayılnanan yazıalr kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz-apress-aorhan!
Bu sitede yayılnanan yazıalr kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
Copyright Tüm hakları saklıdır. - Tasarım: aPress